علائم بیماری اوتیسم

  اوتیسم گروهی از اختلالات تکاملی مغز است که ایجاد ارتباط و تعاملات اجتماعی را دشوار می‌سازد. اختلال طیف اوتیسم یک بیماری عصبی است که توانایی فرد برای برقراری ارتباط ، تعامل و رفتار مناسب با دیگران را در موقعیت‌های اجتماعی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  تقریبا یک نفر از ۶۸ کودک در ایالت متحده آمریکا مبتلا به اوتیسم هستند و این شرایط در پسران پنج برابر بیشتر از دختران شایع است.

  اوتیسم بر اساس اختلال در مهارت‌های اجتماعی، ارتباطی و رفتارهای محدود شده و تکراری همچون دست زدن و اصرار در همانندی مشخص می‌شود. بسیاری از کودکان نیز پاسخ‌های حسی غیر معمول دارند.

  در نسخه‌های نهایی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM)، متخصصان این شرایط را در گروه‌های مختلفی طبقه بندی کرده‌اند زیرا همه آن‌ها درجات متغیری از اختلال یکسان را دارند. با وجود بحث‌های زیادی که درباره بیماری اوتیسم وجود دارد، هنوز شواهدی در مورد ارتباط واکسیناسیون یک کودک با رشد این بیماری پیدا نشده است.

  نشانه‌ها و علائم اوتیسم:

  هیچ کدام از افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند با یکدیگر برابر نیستند اما بیشتر والدین متوجه نشانه‌ها و علائمی در کودکان خود می‌شوند که ممکن است در میان همه افراد یکسان و شایع باشد. این نشانه‌ها معمولا بین ۱۸ ماهگی تا ۳ سالگی بروز می‌کند. به عنوان مثال یک کودک ممکن است در مورد ارتباط چشمی، پاسخ دادن به صدا کردن نامش یا تعامل در بازی‌های مختلف مشکل داشته باشد.

  مراقبان همچنین ممکن است متوجه شوند که کودکان از برقراری ارتباط و تعامل با سایر افراد لذت نمی‌برند. با اینحال شکل خفیف این اختلال ممکن است تا زمانی که کودک بزرگتر نشده است مشخص نگردد و برخی از افراد در دوران بزرگسالی این بیماری را تشخیص می‌دهند.

  در بیشتر موارد این اختلال تا زمانی که کودک به سن مدرسه نرسیده است قابل تشخیص نیست. بعد از ورود کودک به مدرسه، مشکلاتی در مورد برقراری ارتباط به وجود می‌اید.

  تشخیص اوتیسم:

  روند تشخیصی برای هر فرد مبتلا به اوتیسم متفاوت است. در برخی از موارد ، متخصص اطفال ممکن است یک صفحه نمایش اوتیسم(اغلب یک نظرسنجی کوتاه با پاسخ‌های بله یا خیر است) را به کار گیرد و به دنبال نشانه‌های اوتیسم در فرد باشد. اگر نتایج حاصل از این بررسی مثبت باشد، خانواده به یک پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود تا ارزیابی‌های دیگر نیز صورت گیرد.

  زمانی که پزشک در حال تشخیص بیماری اوتسیم است، بر روی اطلاعات وگزارش‌های مستقیم و نیز داده‌هایی که والدین در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد استفاده خواهد کرد.برای کودکان بزرگ تر ، برخی از کلینیک‌ها ورودی‌های مرتبط با کودکان را دریافت می‌کنند. این ورودی‌ها شامل اطلاعات به دست آمده از مدرسه، دوستان و والدین است.

  اینکه کودکان چگونه با محیط پیرامون خود رفتار می‌کنند، نیز مهم است.کاری که آن‌ها تلاش می‌کنند انجام دهند، تفسیر می‌شود و در کنار سایر اطلاعات به دست آمده قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا کودک مورد نظر مبتلا به اوتیسم هست یا خیر.

  یک تیم کامل پزشکی ممکن است به دنبال اختلالات دیگری باشند که اغلب همراه اوتیسم ایجاد می‌شود. این اختلالات شامل اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) ، کم توانی ذهنی ، صرع و افسردگی است. افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی خاص همچون سندرم X شکننده، سندرم توبروس اسکلروز و سندرم آنجلمن نیز ممکن است مبتلا به اوتیسم باشند.

  درمان بیماری اوتیسم:

  هیچ درمانی برای اختلالات طیف اوتیسم وجود ندارد. با اینحال، درمان‌های آموزشی و رفتاری وجود دارد که ممکن است به کاهش نشانه‌های موجود کمک کند. تشخیص اولیه در این شرایط بسیار مهم است.

  یکی از درمان‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، تجزیه و تحلیل رفتاری کاربردی است که از جوایز مختلف برای تشویق افراد مبتلا به اوتیسم برای افزایش رفتارهای مفید و کاهش فعالیت‌های مضر استفاده می‌کند.

  استفاده از والدین آموزش دیده برای درمان نیز می‌تواند موثر باشد. به عنوان مثال بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰، کودکانی که از درمان تجزیه و تحلیل رفتاری کاربردی استفاده کرده بودند، بهبود خوبی در زبان و رفتار خود تجربه کردند. در واقعیت، رویکردهای رفتاری بهترین روش برای درمان اوتیسم محسوب می‌شود زیرا همه ما به خوبی می‌دانیم که تغییر محیط اطراف کودک و تعامل با سایر افراد می‌تواند فرایند بیولوژیکی در مغز را تحت تاثیر قرار دهد. این شرایط می‌تواند بر روی توسعه و شکل گیری مغز به روش‌های مختلف تاثیر بگذارد.

  داروها ممکن است نتواند نشانه‌های اصلی اوتیسم همچون مشکل در ارتباطات را برطرف کند اما قادر است نشانه‌هایی همچون کج خلقی و زودرنجی را درمان کند.

  سازمان غذا و داروی آمریکا دو نوع دارو برای اوتیسم را تایید کرده است. این دو دارو شامل ریسپریدون و آریپیپرازول است که می تواند پرخاشگری ، تحریک پذیری و نوسانات خلقی را درمان کند. با اینحال اثرات طولانی مدت این داروها هنوز مشخص نیست و اغلب کودکانی که مبتلا به اختلال اوتیسم هستند داروهای متعددی را برای درمان مشکلات دیگری همچون بیش فعالی یا افسردگی دریافت می‌کنند.

  حدود ۶۵ درصد از کودکان مبتلا به اوتیسم یک نسخه برای داروهای موثر بر روان دارند که می‌تواند از سد خونی مغزی عبور کند. علاوه بر این، ۳۵ درصد از کودکان از دو نوع دارو استفاده می‌کنند. این در حالیست که ۱۵ درصد از آن‌ها سه یا چند داروی تجویز شده دارند.درمان‌های دارویی به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای رویکردهای رفتاری باشد.

  این درمان‌ها را می‌توان به عنوان درمان تکمیلی به کار برد اما جایگزین درمان اصلی کودک با رویکرد رفتاری نمی شود. چیزی که بیشتر از قبل به چشم می‌خورد، اشباع بازار با درمان‌های جایگزین و رژیم‌های غذایی متعدد است که هنوز شواهدی برای تایید آن‌ها وجود ندارد.

  برخی از مواقع والدین فکر می‌کنند که این موارد می‌تواند جایگزین درمان‌های اصلی کودک شود و به همین خاطر از درمان‌های رفتاری استفاده نمی‌کنند. این شرایط می‌تواند روند درمان کودک را کندتر کند و از کاربرد گزینه‌های تایید شده بکاهد.

  اوتیسم در بزرگسالان:

  بیشتر تحقیقات و پژوهش‌هایی که درباره اوتیسم صورت گرفته است بر روی کودکان تمرکز دارد اما مطالعات مختلف نشان می‌دهد که این اختلال می‌تواند زندگی بزرگسالان را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. بزرگسالانی که مبتلا به این اختلال هستند کمتر به دنبال آموزش‌های عالی، یافتن شغل یا پیشرفت در زندگی خود می‌روند.

  حدود یک سوم از بزرگسالان جوان که مبتلا به اوتیسم هستند، بعد از هشت سال ترک تحصیل دوباره به ادامه تحصیلات روی می‌آورند و وارد دانشگاه می‌شوند. حدود نیمی از افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند در هشت سالی که از مدرسه ترک تحصیل کرده بودند به دنبال شغل می‌روند.

  در مقایسه، ۹۸ درصد از افراد معمولی و ۹۱ درصد از افرادی که دارای معلولیت هستند به دنبال شغل‌های عالی می‌روند.همانطور که مشاهده می‌کنید عدد به دست آمده برای افراد مبتلا به اوتیسم بسیار کمتر است و این جای نگرانی دارند.علاوه بر این ۸۰ درصد از بزرگسالان جوان که مبتلا به اوتیسم هستند، بعد از دبیرستان با والدین خود زندگی می‌کنند که این مقدار بیشتر از جمعیت معمولی و بزرگسالانی است که از این اختلال رنج نمی‌برند.

  محققان تلاش می‌کنند تاثیر برنامه‌های آموزشی بر روی آماده کردن دانش اموزان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم را مورد مطالعه قرار دهند و به آن‌ها کمک کنند زندگی مستقلی داشته باشند.


  عرق کردن روش طبیعی بدن برای تنظیم دمای آن است. اینکار با ازاد کردن آب و نمک انجام می شود که برای خنک کردن شما بخار می گردد. عرق کردن خود به خود به سوزاندن مقادیر زیادی از کالری منجر نمی شود اما این موضوع باعث می شود وزن آب بدن کمتر شود. البته این […]

  نوشته آیا عرق کردن باعث لاغری می شود؟ اولین بار در مجله سلامت پدیدار شد.


  کرم‌ها، لوسیون‌ها، سرم‌ها و سایر مواد ضد پیری در بیشتر منازل یافت می‌شود و ممکن است بتواند فرایند پیری را در افراد کندتر نماید. اما زمانی که صحبت از پیشگیری و حذف خطوط موجود بر روی پوست، چین و چروک و لکه‌های تیره به میان می‌اید، تغییر سبک زندگی یکی از موارد مهم و قابل توجه خواهد بود.

  در این مقاله قصد داریم ۹ ترفند ضد پیری را بر اساس تحقیقات انجام شده بیان کنیم.

  تا جایی که می‌توانید از نی استفاده نکنید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,gettyimages-518337923

  استفاده کردن از نی به نظر زیاد مهم نیست و نمی‌تواند باعث ایجاد چین و چروک در صورت شود اما در اثر گذشت زمان، متوجه چین وچروکی که در اطراف دهان ایجاد می‌شود خواهید شد.

  نوشیدن مواد از طریق نی باعث می‌شود ماهیچه‌های صورت در این مناطق دچار فشار گردد و همین امر موجب ایجاد خطوط ریز می شود. هر چقدر بیشتر از این ماهیچه‌ها استفاده کنید، خطوط ایجاد شده نیز بیشتر خواهد بود.


  سیگار نکشید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,gettyimages-539662751

  این مورد را نیز به لیست خود برای سیگار نکشیدن اضافه کنید. اگرچه سیگار کشیدن می‌تواند بر روی سلامت بدن مضر باشد و باعث ایجاد سرطان ریه و بیماری‌های قلبی گردد اما دلیل دیگری که برای ترک سیگار دارید خطوط ریز موجود بر روی پوست است.

  این عادت بد می‌تواند تاثیر منفی بر روی ظاهر شما داشته باشد و باعث ایجاد چین و چروک در پوست، زرد شدن دندان‌ها ، پیری زودرس و حتی افزایش خطر ابتلا به بیماری پسوریازیس شود. سیگار کشیدن به خاطر حرکات صورت باعث افزایش چین و چروک می‌شود. استفاده از سیگار ممکن است جریان خون را نیز کمتر کند.


  آنتی اکسیدان مصرف کنید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,gettyimages-78360164

  مصرف رژیم غذایی سالم می‌تواند بر روی سلامت کل بدن تاثیر مثبت داشته باشد. میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین B و E هستند می‌توانند برای پوست عالی باشند. آنتی اکسیدان‌ها به پوست کمک می‌کند در برابر رادیکال‌های آزاد موجود در محیط اطراف مقاوم باشد و از آسیب این رادیکال‌ها به سلول‌های پوست جلوگیری می‌کند.

  این آنتی اکسیدان‌ها به پوست کمک می‌کنند از شکسته شدن الاستین و کلاژن جلوگیری کند و همین امر موجب ایجاد پوست شاداب تر و سالم تر خواهد شد. برای دریافت ویتامین B6 و B12 بشقاب غذایی خود را با ماهی و مرغ پر کنید.

  گیاهخواران نیز می‌توانند ویتامین B6 خود را از طریق نخود به دست آورند این ماده حاوی ۵۵ درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین است. روغن جوانه گندم، دانه آفتابگردان و بادام نیز منابع عالی برای ویتامین E محسوب می‌شوند.


  از غذاهای تخمیری بیشتر استفاده کنید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,gettyimages-126275786

  حتما می‌دانید که غذاهایی همچون کیمچی، کلم ترش، تمپه و سایر غذاهای غنی از پروبیوتیک برای روده‌های شما عالی است. اما باید بدانید که این مواد غذایی برای داشتن پوستی سالم و شاداب نیز موثر است. غذاهای تخمیری دارای آنتی اکسیدان‌ها و خواص ضد التهاب عالی هستند.

  محصولات زیبایی نیز که از عصاره مواد تخمیر شده تهیه می‌شوند ممکن است تفاوتی را بر روی پوست ایجاد نمایند. یکی از مزایای عالی این مواد آرام کردن و روشن‌تر نمودن پوست است.


  از پروتئین به اندازه کافی استفاده کنید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,gettyimages-463043119

  بیشتر خانم‌ها به ۴۶ گرم پروتئین در روز نیاز دارند. استفاده از این مواد می‌تواند به کنترل گرسنگی کمک کند و همین امر موجب کاهش وزن و جوان‌تر دیده شدن فرد می شود. پروتئین به ساخت عضلات کمک می‌کند و باعث می‌شود فرایند پیری کاهش پیدا کند.

  همچنین مصرف مقادیر کافی از پروتئین برای داشتن موهایی سالم بسیار ضروری است. مواد مغذی موجود در منابع پروتئینی می‌تواند به ساخت تار موهای قوی کمک کند.


  مصرف شکر را محدود نمایید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,gettyimages-103333012

  شکر علاوه بر اینکه می‌تواند باعث چاقی، ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی شود، برای پوست نیز مضر است. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشان داده است که ارتباطی بین قند موجود در رژیم غذایی همچون گلوکز و تولید بیشتر محصولات نهایی گلیکاسیون وجود دارد.

  اما اگر عاشق مواد غذایی شیرین هستید، زیاد نگران نباشید. شما می‌توانید مقادیر مصرفی خود را کاهش دهید ولی در عین حال از این مواد استفاده نمایید.


  بر روی بالشت ابریشمی بخوابید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,silk-pillowcase

  بالشت‌های نخی و پلی استری می‌تواند گزینه خوبی باشد اما بالشت ابریشمی بسیار عالی خواهد بود و مانع از ایجاد چین و چروک بر روی پوست می‌شود.


  به پشت بخوابید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,Close up portrait of Black woman forming heart-shape with hands

  اگر عادت دارید بر روی پهلوهای خود بخوابید بهتر است این عادت را ترک کنید. این عادت موجب می‌شود خطوط ریز بر روی گونه‌ها ایجاد شود. به پشت خوابیدن موجب می‌شود درد گردن و پشت کمتر شود و از بروز چین و چروک‌ها نیز جلوگیری می‌کند. همچنین خوابیدن به پشت در افرادی که از رفلاکس معده رنج می‌برند نیز مفید خواهد بود.


  از اسیدهای چرب سالم استفاده کنید:

  جلوگیری از پیری زودرس پوست,200342902-001

  دلایل بسیار زیادی برای مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارد. این اسیدها باعث می‌شود احساس سیری داشته باشید و به بدن شما کمک می‌کند ویتامین‌های مورد نیاز خود را جذب نماید. استفاده از این اسیدها با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط است.

  اسیدهای چرب امگا ۳ باعث می‌شود پوستی شاداب‌تر و جوان‌تر داشته باشید. این کار با کاهش شرایط التهابی پوست همچون آکنه و پسوریازیس انجام می‌شود.


  خواص شگفت انگیز چای زردچوبه

  زردچوبه ماده ای است که هزاران سال است که هم به عنوان چاشنی آشپزی و هم ادویه دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

  علاوه بر افزودن رنگ به غذاها، زرد چوبه در حال حاضر عموما به شکل کپسول و قرص یافت می‌ شود. می توانید این ادویه محبوب را به شکل چای دم کرده آرام بخش نیز مصرف کنید و از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید.

  ما در این مقاله نگاهی نزدیک‌ تر به فواید چای زرد چوبه و نحوه آماده کردن آن با استفاده از چند مواد اولیه که در خانه دارید می پردازیم. با ما همراه باشید.

  همچنین بخوانید: خواص زردچوبه

  چای زردچوبه چیست؟

  چای زردچوبه یک نوشیدنی ساخته ‌شده با استفاده از ریشه زرد چوبه و یا پودر زردچوبه است. زردچوبه در یک فنجان آب داغ حل می ‌شود که به افزایش طعم و مشخصات ماده مغذی محصول نهایی کمک می ‌کند. چای زردچوبه می ‌تواند با مواد دیگری از جمله فلفل، لیمو، عسل، زنجبیل و… ترکیب شود.

  آیا زردچوبه برای شما خوب است؟ نوشیدن چای زردچوبه نه تنها راهی ساده و موثر برای اضافه کردن زردچوبه به رژیم غذایی شماست، بلکه خوش‌ مزه است و فواید سلامتی بسیار زیادی دارد.

  در قسمت زیر تعدادی از فواید چای زردچوبه و اینکه چرا ممکن است بخواهید آن را به روتین صبح خود اضافه کنید آورده شده ‌است.

  • التهاب را کاهش می دهد
  • درد مفصل را کاهش می دهد
  • از کاهش وزن حمایت می کند
  • عملکرد ایمنی بدن را تقویت می کند
  • ممکن است ویژگی های مبارزه با سرطان داشته باشد
  • قند خون را تنظیم می کند
  • سطح کلسترول را مدیریت می کند
  1. کاهش التهاب

  کورکومین جزء فعال در زردچوبه است و تصور می ‌شود که مسئول بسیاری از فواید زردچوبه است. کورکومین دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی است و کمک به کاهش علائم التهاب در چندین مطالعه در شرایط آزمایشگاهی را نشان داده ‌است. این جزء نه تنها می ‌تواند تاثیر بزرگی بر کاهش علایم اختلالات ایمنی داشته باشد، بلکه ممکن است به حفاظت در برابر پیشرفت بیماری ‌های مزمن نظیر بیماری قلبی و دیابت نیز کمک کند.

  1. کاهش درد مفاصل

  یکی از فواید عالی چای زردچوبه، توانایی آن برای کاهش درد مفاصل و درمان علائم آرتروز می ‌باشد. علاوه بر اثرات ضد التهاب آن، بررسی منتشر شده در مجله غذایی دارویی نشان داد که دریافت روزانه ۱۰۰ میلی ‌گرم عصاره زردچوبه در کاهش درد مفاصل مرتبط با ورم مفاصل موثر بوده است. خوشبختانه منابع زیادی برای استفاده از چای زردچوبه به منظور درمان علائم آرتروز وجود دارد. اغلب با دیگر مواد ضد التهاب مانند زنجبیل، عسل خام یا دارچین ترکیب می ‌شود.

  همچنین بخوانید: خواص چای زنجبیل و عسل
  1. پشتیبانی از کاهش وزن

  بسیاری از مردم از زرد چوبه برای کاهش وزن استفاده می‌ کنند. با توجه به تحقیقی که در خارج از میلان انجام شد، تزریق کورکومین به افراد مبتلا به سندرم متابولیک منجر به کاهش وزن بیشتر، کاهش چربی شکم و کاهش کل چربی بدن تا ۸ درصد شد. از لحاظ تاریخی، چای ریشه زردچوبه نیز بعنوان مهارکننده اشتها استفاده می شود.

  1. افزایش عملکرد ایمنی بدن:

  افزودن چای زردچوبه به برنامه روزانه می ‌تواند از عملکرد ایمنی سالم پشتیبانی کند تا به دفع عفونت و حمایت از سلامت بهتر کمک کند.

  در حقیقت، مطالعات نشان می‌ دهند که کورکومین می ‌تواند التهاب را کاهش داده و از استرس اکسیداتیو در برابر بیماری جلوگیری کند. دستور العمل‌ های زیادی برای استفاده از چای زردچوبه به منظور کاهش التهاب و افزایش ایمنی وجود دارد که همه آن ‌ها می ‌توانند مقدار زیادی آنتی ‌اکسیدان‌ به منظور بهینه ‌سازی سلامت کلی فراهم کنند.

  1. ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

  اگرچه تحقیقات در مورد اثرات چای زردچوبه برای پیشگیری از سرطان در انسان ‌ها محدود است، اما مطالعات آزمایشگاهی و مدل‌ های حیوانی نشان می ‌دهد که این چای آرام بخش می ‌تواند دارای خواص قوی مبارزه با سرطان باشد. برای مثال، یک مقاله منتشر شده در ژورنال theAAPS نشان داد که کورکومین می ‌تواند چندین مسیر سیگنال دهی سلول را برای کشتن سلول‌ های تومور و کند کردن رشد و گسترش سلول ‌های سرطانی تغییر دهد. با این حال، برای ارزیابی پتانسیل چای زردچوبه در سرطان تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

  1. تنظیم قند خون

  مطالعات نشان می دهد چای زردچوبه به کنترل قند خون کمک می کند و می تواند سطح قند خون را پایدار نگه دارد. در واقع، یک مطالعه آزمایشگاهی انجام شده توسط گروه علوم تغذیه و مواد غذایی در دانشگاه اوبرون نشان داد که کورکومین با تغییر متابولیسم گلوکز در کاهش قند خون موثر است. این امر به طور بالقوه می تواند در دراز مدت در برابر عوارض دیابت نیز مفید و موثر باشد.

  1. مدیریت سطح کلسترول

  یک نمونه حیوانی که در مجله atherosclerosis منتشر شد نشان داد که مکمل خرگوش‌ ها با زردچوبه، میزان کلسترول بد را کاهش داده و اکسیداسیون کلسترول را مهار می‌ کند که هر دو این موارد عامل اصلی خطر بیماری‌ های قلبی هستند. به طور مشابه، یک مطالعه انجام شده در هند نیز نشان داد که مصرف کپسول حاوی کورکومین دوبار در روز عملکرد اندوتلیال را بهبود می بخشد و از لحاظ اثربخشی با آتورواستاتین که نوعی داروی مورد استفاده برای درمان سطوح کلسترول بالا و تری گلیسیرید است، قابل مقایسه است.

  چگونه چای زردچوبه درست کنیم؟

  دستور العمل‌ های زیادی برای نحوه درست کردن چای زردچوبه با ریشه زردچوبه و یا زردچوبه در شکل‌ های خشک ‌شده و یا پودرآن وجود دارد. به طور معمول، این دستورالعمل ها شامل جوشاندن سه تا چهار فنجان آب، اضافه کردن یک تا دو قاشق غذا خوری زردچوبه به آن و سپس جوشیدن آن به مدت ۱۰ دقیقه است. علاوه بر این می ‌توانید به راحتی چای زردچوبه کیسه ای را در فروشگاه ‌های مواد غذایی پیدا کنید و سپس آن را با آب جوش دم کنید.

  اگر به دنبال رنگ و لعاب چای خود هستید، دستور العمل های زیادی برای کمک وجود دارد. آزمایش با مواد اولیه مثل فلفل، لیمو یا عسل می ‌تواند راحت ‌تر از همیشه باشد. به این صورت از فواید چای زردچوبه که در دسترس قرار می گیرد نیز لذت ببرید. به طور خاص می توانید به وسیله دم کردن ریشه زنجبیل و زردچوبه چای آرام بخش تان را رنگ و لعاب بیشتری ببخشید و اثرات ضد التهابی آن را افزایش دهید. چای شیر زردچوبه که به عنوان شیر طلایی نیز شناخته می ‌شود، یک نوشیدنی محبوب دیگر است که از طعم خامه ای، بافت غنی و خواص التیام قوی برخوردار است.

  هشدارها

  با وجود فواید متعدد چای زردچوبه، برخی افراد هستند که ممکن است نیاز به متعادل کردن مصرف این نوشیدنی داشته باشند. به طور خاص، کسانی که به زردچوبه حساسیت دارند باید به طور کلی از آن اجتناب کنند چون ممکن است علائم آلرژی غذایی مانند خارش و تورم را ایجاد کند.

  مصرف زیاد چای زردچوبه می ‌تواند به چندین نشانه منفی نیز مرتبط باشد. برخی از عوارض جانبی چای زردچوبه شامل حالت تهوع، اسهال، کاهش فشار خون و خطر خونریزی است. لذت بردن از زردچوبه به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم آسان ‌ترین راه برای جلوگیری از عوارض جانبی است.

  پس با این تفاسیر باید روزانه چه مقدار چای زردچوبه بخوریم؟

  در حالی که مقدار دقیق آن می ‌تواند براساس نحوه درست کردن چای شما و یا مقدار محتوای چای کیسه ای متفاوت باشد، یک تا دو فنجان در روز نقطه شروع خوبی است و می ‌تواند به حداکثر کردن مزایای چای زردچوبه و در عین حال به حداقل رساندن ریسک عوارض جانبی کمک کند.


  کدام غذاها را مجدداً در ماکروویو گرم نکنیم؟

  مایکروویو یک روش مناسب و آسان برای استفاده، و یک راه فوق ‌العاده سریع برای گرم کردن باقیمانده غذاها است.

  در حالی که غذا هرگز به اندازه وقتی که تازه است خوب از مایکروویو بیرون نمی ‌آید، نمی‌ توانیم انکار کنیم که این راه خوبی برای گرم کردن غذا با کم ‌ترین تلاش است.

  در این بین برخی از غذاها را هرگز نباید با مایکروویو گرم کنید. دلیل این گاهی این است که با این کار غذا به طور کلی خراب می شود، و گاهی خطر امنیتی مانع از قرار دادن این غذاها درون آن می شود. به هر حال دلیل آن هر چه باشد، مهم این است که این هشدار را جدی بگیرید و غذاهایی که در قسمت زیر به شرح آن ها می پردازیم را هر گز درون مایکروویو مجددا گرم نکنید.

  برنجی که با مایکروویو گرم شود می تواند منجر به چیزی به نام سندروم برنج سرخ شده شود. سندرم برنج سرخ شده یک نوع مسمومیت غذایی است که توسط باکتری های باسیلوس سرئوس ایجاد می شود.

  این نوع باکتری ها حتی از طریق پخت و پز نیز می توانند به زندگیشان ادامه دهند و وقتی که برنج در دمای اتاق باقی بماند، این باکتری ها واقعا می توانند شکوفا شده و رشد کنند. نه اینکه برنجی که با مایکروویو گرم شده بد باشد، در اصل این کار اشتباه است و راه اشتباه فقط برای روده تان بد است. قبل از قرار دادن مستقیم در یخچال، برنج باید کمتر از یک ساعت خنک شود. سپس، هنگامی که دوباره گرم می شود، برنج باید به طور کامل دوباره گرم شود. و اگر به گرم کردن برنجی که بیش از یک روز در بیرون بوده با مایکروویو فکر می ‌کنید ، این کار را نکنید. این کار به هیج وجه ارزش مسمومیت غذایی را ندارد.

  1. فلفل قرمز چیلی

  فلفل چیلی شامل یک جز شناخته شده به نام کپسایسین است و این اساسا چیزی است که باعث می ‌شود این فلفل این قدر داغ و تند باشد. با این حال زمانی که فلفل چیلی را در مایکروویو قرار می ‌دهید، دماهای بسیار بالا باعث تبخیر شدن این ترکیبات می ‌شوند. اما نگران نباشید خوشبختانه، این باعث منفجر شدن آن ها نخواهد شد.

  اما همانطور که می‌ توانید تصور کنید، این به این معنی است که بخاری که این فلفل را خاموش خواهد کرد بسیار شدید است. و بخاطر شدت داغ بودنش می ‌تواند گلو و چشم‌ ها را بسوزاند. این موضوع به قدری جدی است که مردم مجبور شده اند ساختمان ‌ها را به خاطر فلفل تندی که توسط مایکروویو گرم شده تخلیه کنند! ممکن است منفجر نشوند، اما آنچه واقعا اتفاق می‌ افتد چندان بهتر نخواهد بود.

  بله، این سبزی به راحتی در مایکروویو گرم می‌ شود. اما قرار دادن بروکلی در مایکروویو به اندازه ۹۷ % از کل محتوای غذایی آن را هدر می دهد. مهم تر اینکه پختن بروکلی بسیاری از مزایای مثبت آن را از بین می برد.

  بروکلی بخارپزشده ۱۱ درصد از آنتی اکسیدان ها را کاملا از بین می برد؛ با این وجود می توانید تصور کنید که مایکروویو چه کاری می کند!

  خبر خوب این قرار دادن سیب ‌زمینی نپخته در مایکروویو مشکلی به همراه ندارد. حال این سوال مطرح می شود که اگر اینطور است، چرا آن را در این فهرست قرار داده ایم؟ خوب، گرم کردن سیب ‌زمینی ای که قبلا پخته شده ‌است، یک مشکل واقعی است.

  سیب زمینی شامل C. botulinum، که نوعی باکتری است که روی سیب ‌زمینی ‌ها رشد می ‌کند و می ‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود. هنگامی که در فویل آلومینیوم پخته می ‌شود، باکتری در فویل محافظت می ‌شود پس باید هر چه زودتر آن را بخورید.

  • این به این معنی است که خوردن باقیمانده سیب ‌زمینی به طور کلی ایده خوبی نیست.
  • اگر واقعا به این کار اصرار دارید، آن‌ ها را بدون فویل در فر قرار دهید؛ این می ‌تواند باعث گرما و کشتن باکتری ‌ها شود.
  • قرار دادن آن ‌ها در مایکروویو، راه مطمئنی برای پیدا کردن خودتان با یک سیب ‌زمینی آلوده است که ممکن است باعث شود شما به شدت مریض شوید.
  1. مرغ

  گرم کردن مرغ در مایکروویو بدون شک برای شما بد است. چرا؟ اول، درک کنید که مایکروویو به طور خاص برای کشتن باکتری‌ های بد شناخته نمی ‌شود. این در حالی است که، مرغ غذایی است که بسیار مستعد رشد باکتری، به خصوص سالمونلا، است. حالا متوجه مشکل شدید؟

  مرغ خام باید به طور کامل پخته شود تا باکتری‌ ها را در درون خود بکشد. مطالعات نشان داده ‌اند که کسانی که مرغ را در یک ماهی ‌تابه می پزند به طور کامل سالم هستند، در حالی که کسانی که از مایکروویو برای طبخ مرغ شان استفاده می ‌کنند، ممکن است با نوعی بیماری روبرو شوند. علت آن این است که باکتری‌ های سالمونلا از طریق فرآیند حرارتی جان سالم به در می ‌برند. مرغ یکی از مهم ترین غذاهایی است که هرگز نباید در مایکروویو گرم شود.

  این شرایطی بود که برای مرغ خام مطرح کردیم اما شرایط در مورد مرغ پخته‌ شده چه طور است؟ شما احتمالا نمی ‌خواهید آن را درون مایکروویو قرار دهید، که جای تاسف واقعی است، چون این یک عادت رایج است. انجام این کار می‌ تواند ترکیب پروتئین در مرغ را تغییر دهد و باعث شود که شما با مشکلات گوارشی سر و کار داشته باشید.

  اگر قبلا قارچ پخته اید و قسمتی از آن باقی مانده بهتر است آن را دور بیندازید و یا اگر می خواهید آن را دوباره گرم کنید، آن را به صورت کامل گرم کنید.

  این به این دلیل است که قارچ، مانند دیگر گونه های قارچی، در برابر باکتری‌ های بد و میکروارگانیسم‌ های دیگر بسیار آسیب ‌پذیر است.

  • نگهداری و سپس گرم کردن مجدد قارچ به روش صحیح بسیار دشوار است.
  • سعی کنید فقط مقدار قارچی را که نیاز دارید طبخ کنید
  • در اغلب موارد، هر نوع قارچ گرم شده – نه فقط آن هایی که در مایکروویو گرم می شوند – احتمالا به روده شما آسیب می رسانند
  • همچنین می‌توانید قارچ را بعد از پخت در یخچال بریزید و اگر مایل باشید از آن لذت ببرید.
  1. تخم مرغ

  تخم مرغ های کامل با پوسته روی آنها هرگز نباید در مایکروویو جوشانده شوند. دمای شدید در طی فرآیند مایکروویو می تواند منجر به فشار درونی زیادی شود.

  اساسا، تخم مرغ در بخار داغ دارای سابقه انفجار و ایجاد سوختگی است.

  متاسفانه حتی تخم‌ مرغ‌ های بدون پوسته نیز از این حیث ایمن نیستند، چون درون تخم هنوز هم می‌ تواند تجمع بخار را تجربه کند. این به این معنی است که وقتی شما تخم ‌مرغ را باز می کنید، بخار شدیدا داغ می‌ تواند روی دست و یا صورت شما سرازیر شود..

  به طور خاص، ما در مورد میوه‌های یخ زده صحبت می‌کنیم. اما چرا کسی باید میوه یخ زده را در مایکروویو بگذارد؟

  ظاهرا برخی از افراد از مایکروویو به عنوان یک راه سریع برای باز کردن یخ میوه هایی که فراموش کرده‌اند از فریزر بیرون بگذارند استفاده می کنند.

  حالا سوالی که مطرح می شود این است که مشکل این کار چیست؟

  انجام این کار در واقع میوه را برای دریافت مواد سرطان ‌زا باز می‌ کند و به طور موثر بسیاری از ویژگی‌ های مثبت و مزایای سلامتی که قرار بود از آن‌ها دریافت کنید را از بین می ‌برد..

  مهم تر اینکه خوردن این میوه ها می تواند عملکرد سیستم ایمنی شما را کاهش دهد. بهترین راه این است که فقط چند ساعت قبل از اینکه به آن ‌ها نیاز پیدا شود، میوه یخ زده را در یخچال نگه دارید.

  1. سس قرمز

  سس پاستای قرمز بعد از اینکه در مایکروویو قرار بگیرد، هنوز می تواند طعم خوشمزه ای داشته باشد. اما فقط یک مشکل وجود دارد.سس منفجر می ‌شود و درون مایکروویو را خراب و کثیف می‌ کند. تکه‌ های گوجه‌ فرنگی در سس ‌های پاستا قرمز می ‌توانند بخار درون سس را به درستی مسدود کنند. سپس، ناگهان سس به خاطر فشار بالا به بیرون منفجر می ‌شود و شما باید آن آشفتگی وحشتناک را تمیز کنید. بهتر است یک قابلمه را روی اجاق ‌گاز قرار دهید و سس را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به خوبی گرم شود.

  1. گوشت پردازش شده

  تمام گوشت‌ های پردازش شده به طور کلی به دلیل دارا بودن تمام مواد نگهدارنده، ناسالم هستند. با این وجود، هنگامی که آن گوشت ‌ها را درون مایکروویو قرار می دهید، مواد شیمیایی فرآوری شده و تصفیه‌ شده بد درون آن شروع به تغییر در ترکیب‌ بندی می ‌کنند و این باعث می ‌شود که آن‌ ها از چیزی که در ابتدا بودند هم بدتر شوند.

  گوشت ‌های فرآوری شده حاصل از مایکروویو ممکن است به خاطر تابش مایکروویو حاوی کلسترول اکسید شده باشند. این می ‌تواند به نوبه خود باعث افزایش خطر بیماری‌ های قلبی شود. لازم به ذکر است که گوشت فرآوری شده دارای انواع اثرات بد، از افزایش وزن تا کاهش تفکر مثبت و حتی کاهش سطح انرژی می باشد.


  سم زدایی (detoxification) که با عنوان detox هم شناخته می شود، یک رمزواژه معروف است.

  دیتاکس به طور معمول به دنبال کردن رژیم غذایی خاص یا استفاده از محصولات ویژه‌ ای گفته می شود که ادعا می‌ کنند بدن شما را از سموم دفع می‌ کنند، در نتیجه سلامت را بهبود بخشیده و کاهش وزن را ارتقا می بخشند.

  خوشبختانه بدن شما به خوبی می تواند سم زدایی شود و برای این کار نیازی به رژیم‌ های غذایی خاص و یا مکمل ‌های گران قیمت نیست. گفته می شود که شما می‌ توانید سیستم سم زدایی طبیعی بدن خود را ارتقاء دهید.

  در حالی که رژیم‌ های سم زدایی یک جذابیت اغوا کننده دارند، بدن شما کاملا مجهز به اداره سموم و دیگر مواد ناخواسته است.

  ما در این مقاله از مجله سلامت برخی تصورات نادرست رایج درباره سم زدایی را همراه با ۹ روش اثبات شده برای احیای سیستم سم زدایی بدن شما توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

  سوء تفاهمات متداول درباره سم زدایی

  گفته می ‌شود که رژیم غذایی سم زدایی؛ سموم را از بدن شما حذف می ‌کند، سلامتی را بهبود می‌ بخشد و کاهش وزن را ترویج می‌ کند.

  آنها اغلب شامل استفاده از ملین ها، دیورتیک ها، ویتامین ها، مواد معدنی، چای ها و سایر مواد غذایی هستند که فکر می کنند خواص ضد عفونی کننده و سم زدا دارند.

  عبارت “توکسین” در شرایط رژیم سم زدایی کاملا تعریف ‌شده است. این عبارت نوعا شامل آلاینده‌ ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و غذاهای فرآوری شده است که به طور منفی بر سلامتی تاثیر می‌ گذارند.

  با این حال، رژیم های غذایی سم زدایی به ندرت سموم ویژه‌ ای که هدفشان حذف یا مکانیسمی است که آن ‌ها را حذف می ‌کند، را شناسایی می کند.

  علاوه بر این، هیچ مدرکی از استفاده از این رژیم‌ ها برای حذف سم یا کاهش وزن پایدار پشتیبانی نمی ‌کند.

  بدن شما دارای یک روش پیچیده برای از بین بردن سموم است که شامل کبد، کلیه ها، سیستم گوارش، پوست و ریه ها است.

  با این حال، تنها زمانی که این ارگان‌ها سالم هستند، می‌توانند به طور موثر مواد ناخواسته را حذف کنند.

  سم زدایی کامل بدن

  سم زدایی کامل بدن

  1. الکل را محدود کنید

  بیش از ۹۰٪ الکل در کبد شما متابولیزه می شود. آنزیم های کبدی الکل را به استالدئید، یک ماده شیمیایی سرطانی معروف متابولیزه می کند.

  استالدئید به عنوان یک سم تشخیص داده شده که کبد شما آن را به ماده ای بی ‌ضرر به نام استات تبدیل می ‌کند که بعدا از بدن شما حذف می ‌شود.

  در حالی که مطالعات مشاهده شده نشان می دهد مصرف الکل کم و متوسط برای سلامت قلب مفید است، نوشیدن بیش از حد آن می تواند منجر به تعداد زیادی از مشکلات سلامتی گردد.

  نوشیدن بیش از حد الکل می ‌تواند به شدت به عملکرد کبد شما آسیب وارد کند و باعث تجمع چربی، التهاب و زخم شود.

  وقتی این اتفاق می‌افتد، کبد شما نمی ‌تواند به اندازه کافی خوب عمل کند و وظایف لازم از جمله تصفیه مواد زائد و دیگر سموم از بدن شما را انجام دهد.

  به این ترتیب، محدود کردن یا اجتناب از مصرف الکل یکی از بهترین روش‌ ها برای حفظ قدرت سیستم سم زدایی بدن است.

  تاثیر خواب بر روی سیستم سم زدایی بدن

  تاثیر خواب بر روی سیستم سم زدایی بدن

  1. روی خواب تمرکز کنید

  تضمین خواب کافی و کیفی هر شب یک اجبار برای تامین سلامتی بدن و سیستم سم زدایی طبیعی بدن است.

  خوابیدن به مغز شما اجازه می ‌دهد تا دوباره خود را مرتب و شارژ کند و همچنین ضایعات سمی را که در طول روز انباشته شده ‌اند را از بین می برد. یکی از این محصولات ضایعات، پروتئینی به نام بتا آمیلوئید است که به ایجاد بیماری آلزایمر کمک می کند.

  با محرومیت از خواب، بدن شما وقت کافی برای انجام این کارها ندارد، بنابراین سموم می‌توانند ایجاد شوند و بر چندین جنبه از سلامتی تاثیر بگذارند.

  خواب ضعیف به پیامدهای سلامتی کوتاه‌مدت و بلندمدت مانند استرس، اضطراب، فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و چاقی ارتباط دارد. شما باید هفت تا نه ساعت در شب به طور منظم بخوابید تا سلامت خود را ارتقا دهید.

  اگر در خواب شبانه مشکل دارید، تغییر سبک زندگی مثل استفاده از یک برنامه خواب منظم و محدود کردن نور آبی ساطع شده از دستگاه‌ های همراه و صفحات کامپیوتر قبل از خوابیدن برای بهبود خواب مفید هستند.

  1. آب بیشتری بنوشید

  نقش آب خیلی بیشتر از فرو نشاندن عطش شما است.

  آب دمای بدن شما را تنظیم می کند، به هضم غذا و جذب مواد غذایی کمک می‌کند و بدن شما را با حذف مواد زائد سم زدایی می‌ کند.

  سلول های بدن شما باید به طور مداوم برای عملکرد مطلوب ترمیم شوند و مواد مغذی را برای بدن شما به عنوان انرژی استفاده کنند.

  با این حال، فرایند آزادسازی ضایعات – به شکل اوره و دی‌اکسید کربن – باعث آسیب می ‌شود.

  آب این محصولات زائد را به طور موثر از طریق ادرار کردن، تنفس و یا عرق کردن به طور موثر از بین می‌برد. بنابراین مرطوب ماندن به طور مناسب برای سم زدایی مهم است.

  مقدار موردنیاز روزانه آب ۱۲۵ اونس (۳.۷ لیتر) برای مردان و ۹۱ اونس (۲.۷ لیتر) برای زنان است. این مقدار ممکن است بسته به رژیم غذایی شما، جایی که در آن زندگی می ‌کنید و سطح فعالیت تان، متفاوت باشد.

  همچنین بخوانید: در روز چقدر آب بنوشیم؟
  1. مصرف شکر و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید

  به نظر می‌ رسد که قند و غذاهای فرآوری شده در ریشه بحران‌ های سلامت عمومی امروزه قرار دارند.

  مصرف زیاد غذاهای حاوی قند زیاد و فرآوری شده با چاقی و سایر بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت ارتباط دارد.

  این بیماری ‌ها با آسیب زدن به اندام هایی مثل کبد و کلیه ها، که نقش مهمی را در سلامت و سم زدایی بدن ایفا می ‌کنند مانع توانایی بدن شما برای تصفیه سموم می‌شود.

  به عنوان مثال، مصرف بالای نوشیدنی ‌های قندی می ‌تواند باعث کبد چرب شود، شرایطی که بر عملکرد کبد تاثیر منفی می‌ گذارد. با مصرف کمتر مواد غذایی ناسالم، می توانید سیستم سم زدایی بدن خود را سالم نگه دارید.

  شما می توانید مواد غذایی ناسالم را با قرار دادن آن در قفسه فروشگاه محدود کنید. نداشتن این مواد غذایی ناسالم در خانه، شما را از وسوسه استفاده از آن ها باز می دارد.

  جایگزینی غذاهای کم‌ ارزش با انتخاب‌ های سالم ‌تری مثل میوه‌ ها و سبزیجات نیز یک روش سالم برای کاهش مصرف آن ها است.

  تغذیه سالم برای سم زدایی بدن

  تغذیه سالم برای سم زدایی بدن

  1. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان بخورید.

  آنتی اکسیدان ها از سلول‌ های شما در برابر آسیب ناشی از مولکول ‌هایی به نام رادیکال ‌های آزاد محافظت می‌ کنند. استرس اکسیداتیو شرایطی است که ناشی از تولید بیش از حد رادیکال‌های آزاد است.

  بدن شما به طور طبیعی این مولکول ‌ها را برای فرآیندهای سلولی، مثل گوارش تولید می ‌کند. با این حال، الکل، استعمال دخانیات، رژیم غذایی ضعیف، و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ ها می‌ تواند رادیکال‌ های آزاد اضافی را تولید کند.

  این مولکول‌ها با ایجاد آسیب به سلول ‌های بدن، در تعدادی از شرایط مثل جنون، بیماری‌های قلبی، بیماری کبد، آسم و انواع خاصی از سرطان ‌ها دخیل هستند.

  داشتن یک رژیم غذایی سرشار از آنتی‌ اکسیدان ‌ها به بدن شما کمک می ‌کند تا با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال ‌های آزاد اضافی و دیگر سمومی که ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌ دهند، مبارزه کند.

  برای دریافت آنتی ‌اکسیدان‌ ها از غذاهای آنتی اکسیدان دار استفاده کنید و از مصرف مکمل ‌ها خودداری کنید. چرا که ممکن است در هنگام مصرف زیاد این مکمل ها، خطر بیماری‌ های خاص افزایش یابد.

  نمونه هایی از آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، سلنیوم، لیکوپن، لووتیان و زاکسنتین هستند.

  توت ها، میوه ها، آجیل، کاکائو، سبزیجات، ادویه جات و نوشیدنی ها مانند قهوه و چای سبز دارای بیشترین مقدار آنتی اکسیدان هستند.

  1. غذاهای سرشار از پربیوتیک بخورید

  روده برای حفظ سلامت سیستم سم زدایی شما مهم است. سلول ‌های روده شما یک سیستم سم زدایی و دفع دارند که از شکم و بدن شما در برابر سموم مضر مانند مواد شیمیایی محافظت می‌ کند.

  سلامت روده با پروبیوتیک ها شروع می شود. پروبیوتیک نوعی از فیبر است که از باکتری های خوب در روده شما به نام پروبیوتیک ها تغذیه می کند. با پروبیوتیک ها، باکتری های خوب شما قادر به تولید مواد مغذی به نام اسیدهای چرب کوتاه مدت هستند که برای سلامت مفید هستند.

  باکتری ‌های خوب روده شما می ‌توانند با استفاده از آنتی ‌بیوتیک‌ ها، سدی در مقابل بهداشت دندان ضعیف و کیفیت رژیم غذایی نا متعادل شود.

  تغییر ناسالم در این باکتری ‌ها می ‌تواند سیستم ایمنی و سم زدایی شما را ضعیف کرده و ریسک بیماری و التهاب شما را افزایش دهد.

  خوردن غذاهای غنی از پرویبیوتیک ها می تواند سیستم ایمنی و سم زدایی شما را سالم نگه دارد. منابع غذایی پروبیوتیکی شامل گوجه فرنگی، کنگر فرنگی، موز، مارچوبه، پیاز، سیر و جو می باشند.

  همچنین بخوانید: پروبیوتیک چیست؟
  1. مصرف نمک را کاهش دهید

  برای برخی افراد، سم زدایی وسیله ای برای از بین بردن آب اضافی بدنشان است. مصرف بیش از حد نمک می ‌تواند باعث حفظ مایعات اضافی شود، به ویژه اگر شرایطی دارید که کلیه ها یا کبد شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

  این تجمع مایع اضافی می‌ تواند موجب نفخ و باد کردن شود. اگر بیش از حد نمک مصرف کنید، می ‌توانید وزن اضافی آب را دفع کنید.

  در حالی که ممکن است متناقض به نظر برسد، افزایش مصرف آب شما یکی از بهترین راه‌ها برای حذف وزن آب اضافی ناشی از مصرف بیش از حد نمک است.

  این به این دلیل است که وقتی بیش از حد نمک مصرف ‌کنید و بدنتان آب کافی نداشته باشد، بدن شما هورمونی آنتی دیورتیک را آزاد می ‌کند که از ادرار کردن و در نتیجه سم زدایی بدن شما جلوگیری می‌ کند.

  با افزایش مصرف آب، بدن شما ترشح هورمون آنتی دیورتیک را کاهش می‌دهد و ادرار کردن را افزایش می ‌دهد و باعث حذف محصولات زائد می ‌شود.

  افزایش میزان مصرف غذاهای غنی از پتاسیم – که برخی از اثرات سدیم را نیز متعادل می کند – نیز به این هدف کمک می کند. از جمله غذاهای غنی از پتاسیم می توان به سیب زمینی، اسکواش (کدو) ، لوبیا قرمز، موز و اسفناج اشاره کرد.

  اثرات ورزش بر سلامت بدن برای سم زدایی

  1. فعال باشید

  ورزش منظم – بدون در نظر گرفتن وزن بدن – با عمر طولانی ‌تر و کاهش خطر بسیاری از بیماری ‌ها از جمله دیابت نوع ۲، بیماری‌ های قلبی، فشار خون بالا و سرطان‌ های خاص مرتبط است.

  در حالی که مکانیزم‌ های متعددی در پشت پرده فواید سلامتی ورزش وجود دارد، اما کاهش التهاب یک نکته کلیدی است.

  در حالی که برخی التهابات برای درمان عفونت و یا التیام زخم ‌ها ضروری هستند، خیلی از آن ها باعث تضعیف سیستم بدن شما و باعث افزایش بیماری می ‌شوند.

  ورزش می تواند با کاهش التهاب، به سیستم‌ های بدن شما از جمله سیستم سم زدایی ، کمک کند که به درستی عمل کرده و در برابر بیماری ها از بدن محافظت کند.

  توصیه می‌ شود که حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط مانند پیاده ‌روی سریع و یا ۷۵ الی ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت‌ های فیزیکی شدید – مانند دویدن – را انجام دهید.

  1. سایر نکات مفید سم زدایی:

  اگرچه هیچگونه مدرکی استفاده از رژیم‌ های سم زدایی برای حذف سموم از بدن را پشتیبانی نمی ‌کند، اما تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی شما ممکن است به کاهش بار سم و حمایت از سیستم سم زدایی بدن شما کمک کند.

  • غذاهای حاوی گوگرد بخورید. غذاهایی که از گوگرد غنی هستند مثل پیاز، بروکلی و سیر باعث افزایش دفع فلزات سنگین مثل کادمیوم می ‌شوند.
  • کلرلا را امتحان کنید. بر اساس مطالعات حیوانی، کلرلا یک نوع جلبک است که دارای مزایای زیادی برای تغذیه است و ممکن است حذف سموم مانند فلزات سنگین را افزایش دهد.
  • غذایتان را با گشنیز طعم دار کنید. گشنیز باعث افزایش دفع سموم خاصی نظیر فلزات سنگین مانند سرب و مواد شیمیایی، از جمله فتالات و حشره کش ها می شود.
  • گلوتاتیون را پشتیبانی کنید. خوردن غذاهای غنی از گوگرد مثل تخم مرغ، کلم بروکلی و سیر باعث افزایش عملکرد گلوتاتیون، آنتی اکسیدان اصلی تولید شده توسط بدن شما می شود که به شدت در سم زدایی نقش دارد.
  • به محصولات تمیزکننده طبیعی سوئیچ کنید. انتخاب محصولات تمیز کننده طبیعی مثل سرکه و جوش‌ شیرین به جای عوامل تمیز کننده تجاری، می ‌تواند قرار گرفتن شما در معرض مواد شیمیایی سمی را کاهش دهد.
  • مراقبت از بدن طبیعی را انتخاب کنید. استفاده از با استفاده از دئودورانت ها، لوازم ارایش، مرطوب کننده ها، شامپو ها و سایر محصولات مراقبت شخصی طبیعی نیز می توانید قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی را کاهش دهید.

  در عین حال، بسیاری از این تاثیرات تنها در مطالعات انجام‌ شده بر روی حیوانات نشان ‌داده شده‌ است. بنابراین، برای تایید این یافته‌ ها نیاز به بررسی و مطالعه بر روی انسان‌ ها خواهد بود.


  پرستاری

  مراقبت های ویژه پیش از بارداری و دوران بارداری همچنین پس از زایمان، برای همراهی و کمک در نگهداری نوزاد یا کودک بزرگتر، وابسته به شرایط مادر یا زنان باردار دارد. خانم های باردار از نظر احساسی و عاطفی، بخصوص از نظر جسمی نیاز به مراقبت هایی به همراه کمک یا پرستار خواهند داشت.با توجه به شرایط امروزه مشغله ها،فرهنگ‌ها، اجتماع و … برخی پرستاری در منزل برای مادران باردار یا از پرستار کودک کمک میگیرند. پرستار می بایست دوره دیده  و آگاه از شرایط زنان باردار  و فردی با توانایی کامل در کمک و همراهی مادر، کودک بزرگتر و نوزاد پس از زایمان باشد.

  علائم اولیه بارداری

  مادر شدن و بروز علائم بارداری در خانم ها با تغییراتی نمایان می گردد. بهترین روش برای اطمینا خاطر از بارداری آزمایش خون است. در صورت انتظار بارداری، بدانیدکه هورمون های بارداری باعث بروز علائمی در بدن شما می گردد.

  از علائم بارداری میتوان به تعویق در سیکل ماهانه، خستگی شدید، لکه بینی و درد شکمی، تغییراتی در پستان ها، حالت تهوع اشاره کرد. بعد از لقاح و لانه گزینی تخمک، علائم و نشانه های متفاوتی در برخی زنان باردار مشهود شده که بسیاری به علائم قبل از عادت ماهانه شبیه است. در این موارد میتوان ابتدا از تست خانگی یا baby check استفاده کرد و سپس برای اطمینان آزمایش خون داد. در زیر علاوه بر موارد ذکر شده در بالا دیگر علائمی را بیان میکنیم.

  علائم اولیه بارداری شامل:

  تکرر ادرار

  کمردرد

  سردرد

  ضعف

  یبوست

  علائم اولیه بارداری

  درد و گرفتگی در ناحیه شکم یا تعویق عادت ماهانه، لکه بینی

  افرادی که همواره سیکل منظمی داشته با تعویق عادت ماهانه اولین نشانه بارداری مشاهده می کنند. تخمک بارور شده پس از چند روز در رحم لانه گزینی میکند. در این مرحله مادر کمی دچار لکه بینی یا درد و گرفتگی در ناحیه شکم خواهد شد. تفاوت این نشانه تنها در روشن تر بودن خونریزی نسبت به علائم قبل از عادت ماهانه است

  تغییرات پستان ها

  با تغییر سریع سطح هورمون ها در هفته های اول، سینه ها حس سنگینی یا پرباری، همچنین سوزن سوزن شدن و حساس در برابر تماس پیدا می کنند. بنا براین اگر منتظر بارداری بوده و عادات ماهانه منظم شما به تعویق افتاده و بعد از ۲ هفته علائم و تغییراتی در پستان ها دارید، می توانید با تست بارداری اطمینان حاصل کنید.

  خستگی شدید از علائم بارداری

  با افزایش سطح هورمون پروژسترون، احساس خستگی شدید و خواب آلودگی در زنان مشاهده می شود. همچنین پروژسترون باعث تولید خون بالا، کاهش قند و فشار خون شده که موجب این حالات در بارداری می گردد.

  تهوع و استفراغ در زنان باردار

  حس تهوع و استفراغ در زنان باردار بدلیل بویایی قوی از علائمی هست که در این دوران آنها از هفته های اول میتوانند داشته باشد. البته برخی از زنان شاید تا پایان بارداری این نشانه را احساس نکنند.

  موارد مضر و خطر ساز دوران بارداری

  برخی از مادران در دوران بارداری استرس و اضطارب هایی دارند که گاهی ناشی از ناآگاهی، مشاوره نگرفتن و عدم رعایت ممنوعیت های مصرفی دوران بارداری است. سلامت فرد و سبک زندگی اش بسیار مهم می باشد،  این اهمیت به سلامتی در دوران بارداری با وجود کودکی، چند برابر خواهد شد. برای اینکه دوران بی خطری را برای خود جنین داشته می بایست سبک زندگی سالمی را پیش بگیرید. از موارد مضر و خطر ساز پرهیز نمائید.

  تشعشعات مضر

  امواج مایکروویو

  مواد اعتیاد آور

  پرستاری

  ممنوعیت های غذایی دوران بارداری

  توجه به مواد غذایی مصرفی در دوران بارداری حائز اهمیت است. مادران باردار می بایست ممنوعیت مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها را رعایت نمائید. تغذیه سالم و عدم مصرف یا کنترل برخی مواد از نیازهای شما وجنین همراه هستید. پرستار یا مراقب باردار در منزل میتواند در کنترل برنامه غذایی شما کمک باشد.

  ممنوعیت مصرف لبنیات غیر پاستوریزه

  ممنوعیت غذاهای خام و نیمه پخته

  ممنوعیت مصرف میوه و سبزیجات نشسته

  ممنوعیت جگر در دوران بارداری

  کنترل یا ممنوعیت نوشیدنی ها

  در نظر داشته باشید که بسیاری از این ممنوعیت ها یا عدم کنترل ها خطراتی چون سقط جنین یا زایمان زودرس را در پی دارد. بنابراین رعایت توصیه های پزشک و داشتن تغذیه مناسب و کنترل شده به سلامت مادر و جنین کمک بسیار میکند.آسانیسم راه گشای دسترسی سریع به خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل بخصوص پرستار کودک در منزل، پرستار یا مراقب مادران باردار، پرستار سالمند در منزل می باشد.

   


  برخی از مواد خاص دارای خاصیت آنتی باکتریایی هستند اما سوال مهم اینجاست که استفاده کردن از چنین موادی برای بدن امن است؟ چه زمانی فرد باید از این مواد برای مبارزه با بیماری های خود استفاده کند؟

  آنتی بیوتیک های تجویزی همچون پنی سیلین، به افراد کمک کرد از بیماری ها و شرایط کشنده نجات پیدا کنند با اینحال افراد در حال حاضر ترجیح می دهند به جای استفاده از مواد شیمیایی به سراغ آنتی بیوتیک های طبیعی بروند.

  بر اساس یافته های NHS، از هر ۱۰ نفر، ۱ نفر عوارض جانبی ای را تجربه می کنند که بعد از مصرف آنتی بیوتیک به سیستم گوارش اسیب زده است. از هر ۱۵ نفر نیز یک نفر به این نوع داروها واکنش آلرژیک خواهد داشت. در این مقاله سعی می کنیم به شواهد موجود درباره بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی بپردازیم.

  ۳ مورد از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی:

  دانشمندان هنوز هم در مورد آنتی بیوتیک های طبیعی نگران هستند. با اینکه افراد هزاران سال است که از درمان های خانگی برای بهبود بیماری های خود استفاده می کنند اما بیشتر این درمان ها به طور کامل ارزیابی نشده اند. با اینحال برخی از نتایج مطالعات پزشکی و مطالعات انجام شده امیدوارکننده است.

  با افزایش مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها، دانشمندان نیز به هنگام توسعه داروهای جدید به سراغ طبیعت می روند. اجازه دهید این آنتی بیوتیک های طبیعی را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

  1. سیر:

  کشورهای مختلف سرتاسر جهان، سیر را به عنوان یک ماده گیاهی قدرتمند برای پیشگیری از بیماری ها می شناسند. تحقیقات انجام شده نشان داده است که سیر می تواند یک درمان موثر در برابر اشکال مختلف باکتری ها همچون باکتری سالمونلا و باکتری ای کولی باشد. سیر می تواند در برابر باکتری هایی که به آنتی بیوتیک مقاوم شده اند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

  همچنین بخوانید: خواص دارویی سیر
  1. عسل:

  از زمان های دور، عسل به عنوان یک پماد برای درمان زخم ها و پیشگیری از بروز عفونت مورد استفاده قرار می گرفته است. متخصصان حوزه سلامت نیز دریافته اند که این ماده در درمان زخم های مزمن، سوختگی ها، زخم بستر و مشکلات پوستی موثر است.

  به عنوان مثال نتیجه یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که عسل می تواند به درمان زخم کمک کند. خاصیت آنتی باکتریایی این ماده به خاطر محتوای هیدروژن پروکسید موجود در آن است. با اینحال عسل مانوکا با باکتری ها مبارزه می کند هر چند محتوای هیدروژن پروکسید اندکی دارد.

  مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می دهد بهترین نوع عسل شناخته شده از رشد و توسعه بیش از ۶۰ نوع باکتری جلوگیری می کند. این مطالعه نشان می دهد عسل می تواند زخم هایی که با استافیلوکوک اورئوس (طلایی) مقاوم به متی سیلین آلوده شده اند را به طور موفقیت آمیزی درمان کند. عسل علاوه بر خاصیت آنتی باکتریایی خود می تواند با فراهم کردن پوشش محافظتی ، زخم را بهتر کند.

  همچنین بخوانید: فواید درمانی عسل

  جامعه علمی نشان داده است که زنجبیل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند. مطالعات مختلف همچون مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان داده است که زنجبیل توانایی مبارزه با انواع مختلفی از باکتری ها را دارد. محققان در حال بررسی قدرت این ماده برای مبارزه با بیماری و حالت تهوع و نیز کاهش سطح قند خون هستند.

  نتیجه گیری:

  بر اساس گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، هر سال بیش از ۲ میلیون آمریکایی به خاطر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک بیمار می شوند و از این میان ۲۳۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند. این نوع باکتری ها، خطر و تهدید بزرگی برای انسان ها هستند و توسعه داروهای جدید و موثر ممکن است به داروهای طبیعی نیاز داشته باشد. با اینکه آنتی بیوتیک های طبیعی قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرد اما هنوز هم می تواند خطراتی برای انسان ها در پی داشته باشد. تحقیقات هنوز هم بر روی این موارد ادامه دارد و تعداد موادی که بررسی شده است در حال افزایش است.


  بهترین منابع غذایی کلاژن

  در سال‌ های اخیر کلاژن به واسطه خواص دارویی بسیارش مورد مطالعات فراوانی قرار گرفته ‌است و این یک ترکیب مهم است که بسیاری از ما به اندازه کافی از آن استفاده نمی ‌کنیم. اگرچه مکمل ‌ها به طور گسترده در دسترس هستند، تعدادی از غذاهای غنی از کلاژن و یا کلاژن ساز در رژیم غذایی شما می ‌تواند به بهینه ‌سازی سطوح کلاژن کمک کند تا درد مفاصل را به حداقل رسانده و پوست شما را نرم نگه دارد.

  در این مرحله، ممکن است شگفت ‌زده شوید: چگونه می‌ توانم به طور طبیعی کلاژن را به دست بیاورم، و چه غذاهایی کلاژن دارند؟ در این مقاله نگاهی دقیق ‌تر به چند مورد از بهترین غذاهای غنی از کلاژن، به منظور رشد مو و سلامتی پوست می اندازیم، به علاوه اینکه چطور می ‌توانید آن ‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. با ما همراه باشید.

  چرا بدن شما نیازمند کلاژن بیشتری نسبت به قبل است؟

  کلاژن پروتئین مهمی است که در سراسر بدن به وفور یافت می‌ شود. اغلب به عنوان چسبی که بدن را با هم و منسجم نگه می دارد در نظر گرفته می شود. کلاژن مسئول تامین نرمی پوست، کند کردن علائم خاص پیری و کاهش درد مفاصل در بدن شماست.

  با این حال، با افزایش سن، تولید کلاژن شروع به کاهش یافتن می ‌کند و باعث می ‌شود که علائمی چون درد مفاصل، چین و چروک پوست و ضعیف شدن غضروف ها پدیدار گردد. عوامل دیگری مانند مثل سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض آفتاب و رژیم غذایی نامناسب نیز می‌ توانند در تولید کلاژن نقش منفی داشته باشند و تولید آن را با اختلال مواجه می کنند.

  خوشبختانه، روش‌ های زیادی وجود دارند که می‌ توانند به افزایش سطح کلاژن کمک کنند. استفاده از یک مکمل کلاژن شاید موثرترین و بهترین راه برای افزایش سطوح کلاژن باشد، اما مصرف انواعی از غذاها که حاوی کلاژن هستند، گزینه دیگری برای افزایش سطح کلاژن است.

  برخی تحقیقات نشان می‌ دهند که استفاده از یک مکمل کلاژن یا افزایش مصرف منابع غذایی کلاژن دار می‌ تواند در موارد زیربه شما کمک کند:

  بهترین غذاهای سرشار از کلاژن

  تعجب می کنید که چطور می توانید به طور طبیعی سطوح کلاژن را در بدن خود افزایش دهید؟ اضافه کردن چند غذای سرشار از کلاژن و الاستین (نوعی پروتیین که در بافت ارتباطی یافت می‌ شود) به رژیم غذایی شما می ‌تواند به افزایش سریع و آسان کلاژن کمک کند. پس چه غذاهایی باعث بازسازی کلاژن می ‌شوند؟ در قسمت زیر تعدادی از غذاهای غنی از کلاژن که می ‌توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید آورده شده‌ است:

  1. آبگوشت استخوان

  آبگوشت استخوان توسط جوشاندن استخوان‌ ها، تاندون‌ها، رباط ‌ها و پوست در طول یک دوره از چند روز درست شده و منبع بزرگی از کلاژن است که با چندین آمینو اسید مهم همراه است.

  آبگوشت استخوان همچنین به صورت پودر و یا حتی به شکل کپسول به عنوان یک مکمل غذایی کلاژن ساز آسان برای افزودن به روتین غذایی شما موجود است.

  1. اسپیرولینا

  این نوعی جلبک و یک منبع بزرگ از آمینو اسیدها به نام گلایسین است که جز کلیدی کلاژن است. اسپیرولینا را می توان به شکل خشک ‌شده در اغلب فروشگاه‌ های مواد غذایی یافت و می توان به اسموتی های سبزیجات ، دسرها یا آب ‌میوه، اضافه کرد.

  1. ماهی کاد

  مانند انواع ماهیان سفید دیگر مانند، ماهی کاد حاوی آمینو اسیدهایی مانند گلیسین و پرولین است. همچنین سرشار از مواد مغذی ضروری مانند سلنیوم، ویتامین B6 و فسفر است. این در حالی است که بر استفاده از ماهی کاد صید شده از آلاسکا که پایداری کمتری دارند، تاکید بیشتری شده است.

  1. تخم ‌مرغ

  تخم‌ مرغ و سفیده تخم ‌مرغ، به طور خاص، به لطف محتوای اسیدهای آمینه تشکیل ‌شده از کلاژن، از جمله گلایسین و پرولین، در صدر غذاهای سرشار از کلاژن قرار دارند. استفاده از کل تخم ‌مرغ به جای سفیده تخم ‌مرغ نیز می ‌تواند یک جریان ثابت از چربی‌ های سالم و پروتئین با کیفیت بالا تامین کند.

  1. ژلاتین

  ژلاتین نوعی پروتئین مشتق شده از کلاژن است و به همین دلیل به عنوان یکی از غذاهای سرشار از کلاژن در دسترس است. ژلاتین را می توان در پخت و پز و مخلوط کردن با سوپ، خورشت و یا آبگوشت به کار برد تا ارزش غذایی غذای شما را افزایش دهد. مکمل ژلاتین نیز به طور گسترده یه شکل ورق، دانه و یا پودر موجود است.

  غذاهای کلاژن ساز

  علاوه بر خوردن انواع غذاهای سرشار از کلاژن، شما همچنین می‌ توانید تولید کلاژن را با ترکیب چند مورد از مواد غذایی تولید کننده کلاژن در رژیم غذایی خود افزایش دهید. بنابراین چه غذاهایی باعث تولید کلاژن می‌ شوند؟ در اینجا تعدادی از بهترین غذاهای کلاژن ساز که می ‌توانید به روتین روزانه خود اضافه کنید آورده شده‌ است:

  سبزیجات سبز برگ

  سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج، کلم ‌پیچ و آراگولا سرشار از ویتامین C هستند و در دسته غذاهای عالی کلاژن ساز قرار دارند. نه تنها ویتامین C به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان برای محافظت در برابر آسیب رادیکال آزاد عمل می ‌کند، بلکه برای تولید کلاژن نوع I، که فراوان ترین نوع کلاژن در بدن است، مورد نیاز است.

  دانه کدو تنبل

  دانه کدوتنبل یک ماده مغذی باورنکردنی است و از آن‌ ها به عنوان یکی از بهترین غذاهای کلاژن ساز استفاده می شود. دانه کدوتنبل حدود ۱۹ درصد از ارزش روزانه توصیه ‌شده برای روی را شامل می ‌شود. روی یک ماده معدنی مهم است که برای تولید کلاژن، همراه با عملکرد سیستم ایمنی، التیام زخم و رشد سلولی ضروری است.

  توت ‌فرنگی

  علاوه بر این که توت فرنگی یک منبع بی نظیر از ویتامین C است، در بین غذاهای اصلی کلاژن ساز در نظر گرفته می ‌شود. دلیل برشمردن توت فرنگی به عنوان یکی از غذاهای کلاژن ساز وجود الاژیک اسید است، نوعی آنتی ‌اکسیدان که برای محافظت در برابر تجزیه کلاژن موثر است. انواع توت ها مانند بلک بری و تمشک هم غنی از این آنتی ‌اکسیدان ضروری هستند.

  مرکبات

  مرکبات از قبیل لیموترش، پرتقال و گریپ ‌فروت به شدت مغذی هستند. این میوه‌ ها به ویژه حاوی ویتامین C هستند که یک ویتامین مهم محلول در آب است که نقش اصلی در تولید کلاژن را ایفا می ‌کند. علاوه بر این، خانواده مرکبات سرشار از آنتی‌ اکسیدان ‌ها، فیبر و سایر مواد مغذی هستند که به حمایت از سلامت کلی بدن کمک می ‌کنند.

  سیر

  سیر یکی از گیاهان برجسته غنی از ترکیبات کلاژن، مانند گوگرد است که تصور می ‌شود تولید کلاژن در بدن را افزایش می دهد. نه تنها این، بلکه سیر طعمی مقوی، خوش ‌مزه و لذیذ را به هر غذایی، از سوپ تا سس‌ های سالاد و فراتر از آن اضافه می ‌کند.

  برنامه نمونه برای افزایش کلاژن کلی شما

  آماده اید تا غذاهای سرشار از کلاژن و مواد غذایی کلاژن ساز را در برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید؟

  این یک برنامه غذایی سه‌ روزه است که با غذاهای غنی از کلاژن بارگذاری شده تا به شما کمک کند که سطوح کلاژن بدن تان را افزایش دهید.

  روز اول:

  • صبحانه: اسموتی با اسپیرولینا، ژلاتین، انواع توت ها و شیر بادام
  • ناهار: سوپ مرغ نارگیل تایلندی
  • شام : ماهی کاد با لیمو ترش، بروکلی کبابی و برنج قهوه ای
  • میان وعده: دانه های کدو تنبل کبابی و تخم مرغ آب پز

  روز دوم

  • صبحانه: ماست یونانی با توت فرنگی های بریده شده و دانه چیا
  • ناهار: اسفناج و سالاد توت فرنگی با مرغ کبابی
  • شام: نودل کدو با پستو کدو تنبل و سالاد ترکیه ای
  • میان وعده : کره بادام زمینی و پرتقال قطعه شده

  روز سوم

  • صبحانه: املت گیاهی
  • ناهار: گیاهان و مرکبات ، مرغ سرخ شده با جوانه های بروکسل و کینوآ
  • شام: خوراک چیلی با گوشت گاو تغذیه شده با چچمن، آبگوشت استخوان و سبزیجات
  • میان وعده: چیپس کاله سیر و لیمو، سالاد میوه


  دانلود آهنگ محمد اصفهانی علی ای همای رحمت

  در این پست برای شما کاربران عزیز سایت دان موزیک آهنگ محمد اصفهانی علی ای همای رحمت را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ قرار داده ایم امیدواریم و از گوش دادن آن لذت ببرید

  download song | Singer: Mohammad Esfahani | Song name: Ali Ey Homaye Rahmat

  With Best Quality  | With the text song Share To Mohammad Esfahani-Ali Ey Homaye Rahmat With Best Quality on your social network

  دانلود آهنگ محمد اصفهانی علی ای همای رحمت

  خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
  محمد اصفهانی علی ای همای رحمت آهنگ غمگین

   

  متن آهنگ محمد اصفهانی علی ای همای رحمت

   

  علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را…!!!♫♪♫♪

  که به ماسوی فکندی همه سایه هما را…!!!♫♪♫♪

  علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را…!!!♫♪♫♪

  که به ماسوی فکندی همه سایه هما را…!!۱♫♪♫♪

  نــاشناسی کـه به تاریکـی شب….!!!♫♪♫♪

  می برد شــام یتیمان عــرب…!!!♫♪♫♪

  پادشاهی که به شب برقَع پوش….!!!♫♪♫♪

  می کشد بار گدایان بردوش….!!!♫♪♫♪

  (علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را …!!!♫♪♫♪

  (که به ماسوی فکندی همه سایه هما را….!!!♫♪♫♪

  علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را…!!!♫♪♫♪

  که به ماسوی فکندی همه سایه هما را…!!!♫♪♫♪

  دل اگر خداشناسی همه در رخ علی بین…!!۱♫♪♫♪

  به علی شناختم من بخدا قسم خدا را….!!!♫♪♫♪

  به علی شناختم من بخدا قسم خدا را….!!!♫♪♫♪

  (علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را…!!۱♫♪♫♪

  (که به ماسوی فکندی همه سایه هما را…!!۱♫♪♫♪

  علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را…!!♫♪♫♪

  که به ماسوی فکندی همه سایه هما را…!!!♫♪♫♪

  بخــدا کـه در دو عـالم اثــر از فنــا نمانـد…!!۱♫♪♫♪

  چو علی گرفته باشد سر چشمه بقا را…!۱♫♪♫♪

  بخــدا کـه در دو عـالم اثــر از فنــا نمانـد…!!!♫♪♫♪

  چو علی گرفته باشد سر چشمه بقا را…!!۱♫♪♫♪

  برو ای گدای مسکین در خانه علی زن…!!!۱♫♪♫♪

  که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را…!!!♫♪♫♪

  که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را…!!!♫♪♫♪

  درجهانی همه شور و همه شر….!!!♫♪♫♪

  ها علیُّ بشر کَیف بشر….!!!♫♪♫♪

  شبروان مست وِلای تو علی….!!!♫♪♫♪

  جان عالم به فدای تو علی…!!!♫♪♫♪

  محمد اصفهانی علی ای همای رحمت